tepelná čerpadla princip tepelná čerpadla princip

Rakouská tepelná čerpadla

hledej

Tepelná čerpadla princip, sortiment

Před samotným výběrem tepelného čerpadla je důležité vědět, kde bude využíváno a jaké jsou podmínky pro jeho instalaci. Společnost OCHSNER ve své nabídce tepelná čerpadla v rozsahu výkonu od 2 kW do 1000 kW pro účely topení, topení a chlazení či pro ohřev užitkové vody.

 

Je možno si vybrat výrobek vhodný pro novostavbu, a stejně tak pro rekonstrukci starší zástavby a pro všechny možné zdroje tepla (voda, země, vzduch). Teplota přívodního media do systému až 65°C umožňuje použití tepelných čerpadel v součinnosti s radiátory, které jsou charakteristické pro starší zástavbu.

 

Tepelná čerpadla princip

Čerpadla získávají 60 - 80% tepla z vnějšího prostředí a na základě způsobů, jakým je získávají, dělíme na několik základních typů.
Tepelná čerpadla princip

Tepelné čerpadlo vzduch - voda

Tepelné čerpadlo vzduch - voda patří k nejrozšířenějšímu typu čerpadla a zároveň nejprodávanějším typům čerpadel firmy OCHSNER, které své uplatnění nalezne především u těch domů, kde není dostatečně velký pozemek anebo kde chce majitel ušetřit náklady za hloubení vrtu. Tepelné čerpadlo vzduch - voda pracuje, v závislosti na použitých značkách, až do -25 °C. Tento topný systém je vhodný pro vytápění jak s radiátory, tak s podlahovým topením.

 

Hlavní přednosti:

 • nízké provozní náklady,
 • minimální hlučnost,
 • vyšší výkon v letních měsících,
 • některé typy lze využít ke chlazení,
 • výstupní hodnota až 65°C,
 • možnost napojení na radiátorový systém,
 • vhodné i pro vytápění bazénů, pro rekonstrukce i pro novostavby.

 

Tento druh čerpadla pracuje na systému přímého vypařování, který zaručuje nejnižší provozní náklady ze všech existujících systémů zemních kolektorů, protože využívá až 80% energie z okolního prostředí. Zemní kolektory firmy OCHSNER pro systém přímého vypařování se ukládají do země velmi jednoduchým způsobem. Jak v létě, tak i při nízkých venkovních teplotách. Speciální bezešvé trubky z mědi, chráněné umělohmotnými izolačními pásy, se uloží do hloubky cca 120 cm. Svorky všech konektorů se sejdou ve sběrné šachtě a odtud jsou napojeny k čerpadlu.

 

Zemní kolektory se solankovým okruhem

 

Rozlišujeme tři typy kolektorů:

 1. plošný kolektor - vyžaduje poměrně velkou plochu pozemku, na běžný domek cca 400m2. Je nutné řešit skrývku zeminy na relativně velké ploše.
 2. spirálový kolektor- dají se využít i poměrně úzké plochy v okolí budov. Kopou se rýhy o šířce cca 0,9m a hloubce 1,8m.
 3. hlubinné vrty - nejzavedenější řešení pro využítí teple z půdy. Země od hlouby 20m celý rok stejnou teplotu. Toto řešení vyžaduje minimální plochu.

Tepelné čerpadlo země - voda

Tepelné čerpadlo země - voda využívá pro svůj chod teplo nakumulované v zemi. Z tohoto důvodu jsou u tohoto typu čerpadla pro čerpání energie použity zemní kolektory nebo hlubinné vrty.

Hlavní přednosti:

 • dlouhodobě prověřená vysoká spolehlivost,
 • stabilní topný faktor, který není závislý na venkovních podmínkách,
 • možnost použití tzv. pasivního chlazení, bez použití kompresoru,
 • vysoký topný výkon a celoroční provoz,
 • ohřev vody pro dům nebo bazén.

Tepelné čerpadlo voda - voda

Hlavní předpoklad pro montáž tepelného čerpadla voda - voda je zaručení dostatečného zdroje vody (studna, rybník, jezero apod.), neboť, jak sám název čerpadla napovídá, toto tepelné čerpadlo získává energii z vody. Princip čerpadla je jednoduchý - voda se z dostatečného pramene čerpá a následně se, po odevzdání energie, vrací zpět do vsakovací studně nebo do kolektoru. Tento typ čerpadla je v našich podmínkách využíván však velice sporadicky a to právě z nedostatečného množství vhodných zdrojů vody.

Druhy sortimentu