Bioterm.cz

Fotovoltaická elektrárna

Jak funguje fotovoltaická elektrárna

Solární panely, na které dopadají sluneční paprsky vyrobí elektrickou energii, kterou střídač upraví a odešle do domovní sítě.
V době, kdy fotovoltaická elektrárna vyrábí se většinou nestihne spotřebovat vše co elektrárna vyrobí a je třeba zvolit vhodný způsob akumulace energie. K akumulaci se využívají baterie, bojlery, popřípadě kombinace obojího.

Fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy

Fotovoltaické elektrárny pro rodinné domy se dodávají v různých modifikací:

Fotovoltaický ohřev užitkové vody

Tato technologie se skládá z fotovoltaických panelů, střídače a zásobníku TUV. Toto řešení je cenově nejdostupnější, nevyžaduje souhlas s připojením do distribuční soustavy a vyhovuje podmínkám pro získání dotacím NZÚ.

Fotovoltaická elektrárna bez baterie

Toto řešení umožňuje efektivně využít přebytky energie pro vytápění a ohřev teplé užitkové vody, doporučujeme akumulaci TUV minimálně 300 litrů. Jde o cenově dostupnou variantu, která v průběhu velké části roku výrazně snižuje náklady na ohřev užitkové vody.

Fotovoltaická elektrárna s baterií

Toto řešení umožňuje oproti předchozí variantě ukládat přebytek energie i do akumulátorů. Tímto řešením dokážeme pokrýt až 70% nákladů na energii. Přebytky energie jsou uloženy v akumulátoru a lze je využít, když nesvítí slunce, nebo při výpadku sítě.

Fotovoltaické elektrárny pro bytové domy

Vyrobenou energii ze společné fotovoltaické elektrárny mohou využít úplně všichni – ve společných prostorech, pro ohřev užitkové vody i na spotřebu v jednotlivých bytech. Přebytky se mohou prodávat zpět do sítě nebo ukládat do baterie.

Fotovoltaické elektrárny pro firmy

Střechy velké části firem jsou prázdné, nevyužité a přitom vhodné pro instalaci fotovoltaické elektrárny. Na základě potřeb každé firmy dokážeme navrhnou individuální řešení, které povede téměř okamžitě k úspoře provozních nákladů. Pomůžeme vám s veškerou administrativou a popřípadě zajistíme monitoring výroby FVE 24/7.

Všechny naše fotovoltaické elektrárny obsahují systém protipožární ochrany.

Záruční a pozáruční servis

Na námi dodané elektrárny zajišťujeme záruční a pozáruční servis vlastními odbornými techniky.

Komponenty FVE

Pro výrobu a instalace FVE využíváme komponenty značkových výrobců – Goodwe, Solax Power, Pylontech, Huawei, Viessmann.

Pravidelné údržba a revize

Svým zákazníkům nabízíme zajištění řádné péče o jejich fotovoltaickou elektrárnu. Panely by se měli minimálně 1x do roka řádně očistit, naimpregnovat a zkontrolovat zda nevykazují mechanické poškození. Součástí péče je i odborná kontrola jednotlivých komponentů FVE pomocí různých měřících přístrojů. Pravidelná údržba snižuje riziko poruch vedoucí ke snížení výkonu popřípadě nefunkčnosti celého systému.

Dotace

Svým zákazníkům pomáháme s veškerou administrativou, včetně vyřízení dotace. O čerpání dotace na FVE se může žádat v programech:
– Nová zelená úsporám
– Modernizační fond
– Národní plán obnovy
– Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost

Financování

Pro své zákazníky umíme zajistit vhodný způsob financování prostřednictvím našich finančních partnerů.

Výhody kompletního systémového řešení

Maximální energetická účinnost je v období stále se zvyšujících cen za elektřinu je jedním z rozhodujících prodejních argumentů. Dosahujeme ji díky optimálnímu navržení tepelného čerpadla, fotovoltaického zařízení, akumulátoru, rekuperační jednotky a zásobníku teplé vody a akumulačního zásobníku. Vše ovládáno přes jednu aplikaci.

Nejčastější dotazy

Na jakou střechu se může instalovat fotovoltaika?

Fotovoltaika lze instalovat téměř na všechny typy střech, na šikmé i rovné. Omezení mohou představovat křehké střešní krytiny a sklon střechy.

Je důležitá orientace střechy na světové strany?

Panely lze instalovat téměř na všechny světové strany. Výjimkou je sever, kam panely kvůli sníženým výnosům nikdy neumisťujeme. pro maximální výnosy je ideální jižní orientace.
Kombinace východní a západní instalace panelů rozloží výkon do celého dne, což je pro většinu domácností výhodnější s ohledem na průběh spotřeby, která má špičku jednak v ranních hodinách a jednak v pozdějších odpoledních či večerních hodinách.

Mohu zatížit i starší střešní konstrukci?

Nosnost střechy je velmi důležitá a je potřeba ji pokaždé zohlednit. U rovných střech doporučujeme udělat statické posouzení konstrukce střechy. Zatížení šikmé střechy fotovoltaickou elektrárnou je v průměru 22 kg/m2. U rovných střech je to kolem 45 kg/m2. Každá elektrárna je však jedinečná, stejně jako střecha samotná, proto je zapotřebí počítat zatížení a statiku individuálně.

Jaká je životnost fotovoltaické elektrárny?

Fotovoltaika může fungovat desítky let. Na výkon fotovoltaických panelů poskytujeme záruku 25 let. Po uplynutí této doby by výkon panelů neměl poklesnout pod 80 % původních hodnot. Životnost u střídačů se neuvádí, podle typu a výrobce střídače se pohybuje záruka v rozmezí 5–10 let. Je třeba počítat s tím, že bude potřeba střídač alespoň jednou vyměnit. Životnost baterie závisí na počtu cyklů nabití a vybití, na naše baterie poskytujeme záruku 10 let.

Tepelná čerpadla →

Větrání a rekuperace →

Sdílená energetika →